Ngay khi tiếp nhận học viên nhập học trở lại sau dịch Covid-19, Trung tâm Đào tạo Bảo Sơn (trực thuộc Bảo Sơn Manpower) đã phối hợp với Công viên Thiên đường Bảo Sơn nhằm tạo cơ hội việc làm thêm cuối tuần cho các học viên ngay tại khu du lịch Thiên đường Bảo Sơn.
Việc làm thêm này là một trong những hoạt động ngoại khóa nằm trong chương trình học tập trải nghiệm nhằm đào tạo kỹ năng mềm cho học viên, giúp các em học viên không chỉ học hỏi, trau dồi thêm các kỹ năng mà còn tự tin, vững vàng và trưởng thành hơn trong cuộc sống.
Các công việc làm thêm tại Thiên đường Bảo Sơn khá đa dạng, nhất là trong dịp cuối tuần hoặc các dịp lễ tết như: phục vụ trong nhà hàng, điều khiển các trò chơi, chào đón, hướng dẫn khách đến thăm quan… Thông qua công việc, giúp các bạn học viên được trải nghiệm thực tế trong môi trường lao động chuyên nghiệp đồng thời rèn các kỹ năng ứng xử, giao tiếp, ý thức kỷ luật, tác phong nhanh nhẹn, chuẩn bị tâm thế bước vào môi trường lao động quốc tế.
Phát biểu suy nghĩ khi được tham gia làm thêm, học viên Dương Thị Nga đã chia sẻ: “Nhờ trải nghiệm qua các công việc thực tế, em đã dần điều chỉnh bản thân để trở thành những nhân viên gương mẫu, đi làm đúng giờ, làm việc hết trách nhiệm, biết cảm ơn – xin lỗi, biết quan sát học hỏi trong mọi tình huống, biết hỗ trợ lẫn nhau để cùng hoàn thành công việc. Hơn nữa, em hiểu được nỗi vất vả của người lao động, biết trân trọng công sức lao động của mình, của cha mẹ, từ đó có ý thức quản lý tài chỉnh cá nhân sao cho hiệu quả để có thể chủ động giúp đỡ cha mẹ trong khả năng của mình”.
Điều đáng mừng hơn là chính những kỹ năng, thái độ tích cực được rèn luyện qua công việc thực tế ấy đã được các em vận dụng trong hoạt động học tập như đi học đúng giờ, nghiêm túc trong học tập, tôn trọng thầy cô, biết giúp đỡ, hỗ trợ bạn học, có mục tiêu học tập rõ ràng, biết sắp xếp, quản lý hiệu quả thời gian học tập – làm việc của bản thân…
Như vậy, hoạt động làm thêm đã thể hiện được triết lý đào tạo đúng đắn của Bảo Sơn Manpower là “học đi đôi với hành”, gắn lý thuyết với thực tế. Điều này đã giúp học viên có những thay đổi tích cực, trưởng thành hơn, hình thành tính tự giác, tự lập, tự tin, giúp các em vững vàng hơn khi sang nước bạn học tập và làm việc.
Thanh An
Hi there, just became alert to your blog through Google,
and found that it is truly informative. I’m going to watch out for brussels.
I’ll be grateful if you continue this in future. Lots of people will be benefited from your writing.
Cheers! Escape room
Appreciating the time and effort you put into your site and detailed information you provide.
It’s good to come across a blog every once in a while that isn’t the same old
rehashed material. Fantastic read! I’ve bookmarked your site and I’m including your RSS feeds to my Google account.
I want to to thank you for this great read!! I definitely enjoyed every little bit of it. I have got you book-marked to check out new things you post…
I used to be able to find good advice from your blog posts.
Hi, I do believe this is a great blog. I stumbledupon it 😉 I am going to return yet again since i have book marked it. Money and freedom is the greatest way to change, may you be rich and continue to guide other people.
Excellent write-up. I absolutely appreciate this website. Keep it up!
This blog was… how do I say it? Relevant!! Finally I’ve found something that helped me. Thanks!
Next time I read a blog, Hopefully it won’t disappoint me as much as this one. I mean, I know it was my choice to read through, however I actually believed you would have something useful to say. All I hear is a bunch of moaning about something that you can fix if you were not too busy seeking attention.
I’d like to thank you for the efforts you’ve put in penning this blog. I am hoping to see the same high-grade content from you in the future as well. In fact, your creative writing abilities has encouraged me to get my own, personal website now 😉
Wonderful post! We are linking to this great post on our site. Keep up the great writing.
When I initially commented I seem to have clicked on the -Notify me when new comments are added- checkbox and now whenever a comment is added I receive 4 emails with the same comment. Is there an easy method you can remove me from that service? Thanks.
This is a topic that is near to my heart… Many thanks! Where can I find the contact details for questions?
Very good write-up. I certainly love this site. Thanks!
Hi there! This post could not be written much better! Going through this post reminds me of my previous roommate! He continually kept talking about this. I’ll send this information to him. Fairly certain he will have a great read. Thanks for sharing!
I want to to thank you for this great read!! I definitely loved every bit of it. I have got you bookmarked to check out new things you post…
Great info. Lucky me I discovered your site by accident (stumbleupon). I’ve bookmarked it for later.
Good day! I just wish to give you a big thumbs up for the great information you’ve got right here on this post. I will be returning to your blog for more soon.